W skrócie:
Nadmiar świątecznego jedzenia nie musi być kłopotem, z którym trzeba się zmierzyć z chwilą, gdy wyjadą goście. Przetwarzanie smacznych resztek, mrożenie i wekowanie to sprawdzone metody, dzięki którym możesz uniknąć marnotrawstwa i cieszyć się świątecznym smakiem jeszcze długo po świętach. Oto proste sposoby na przedłużenie żywotności jedzenia.
Co zrobić z jedzeniem po świętach? Przetwarzanie resztek
Najważniejszym krokiem na tym etapie jest dokładne ocenienie pozostałości. W szczególności produktów z wędliną, mięsem, sosami i cebulą. Zachęcam cię do przetwarzania resztek sałatki jarzynowej w domową zupę krem według sposobu Sylwii Majcher, dziennikarki zajmującej się ekologią. Możesz także przygotować następujące dania:
z bigosu zrobić farsz do tarty na kruchym spodzie,
kiszoną kapustę z grzybami użyć do nadziewania krokietów, naleśników lub bułeczek drożdżowych,
resztki pieczonego mięsa i wędlin nadadzą się do zapiekanek z makaronu lub ziemniaków,

piernik możesz wykorzystać do bajaderek,
pierniczki jako posypkę do poświątecznej owsianki.
Ponadto zachęcam cię do pokrojenia wszystkich warzyw do sałatki jarzynowej i mieszania dodatkowych porcji na bieżąco. Dzięki temu zyskasz świeżą porcję przysmaku, a resztę pokrojonych warzyw z łatwością wykorzystasz do innych dań, np.: gotując zupę. Podobnie pieczyste mogą być świetną bazą do domowego rosołu w stylu ramenu.
Co zrobić z jedzeniem po świętach? Mrożenie żywności
Nadmiar pierogów, uszek, chleba lub ciasta bez kremu możesz z łatwością zamrozić. Ważne, aby podzielić je na mniejsze porcje i przechowywać w woreczkach strunowych lub pojemnikach przeznaczonych do mrożenia żywności. Dzięki temu mniejsze porcje będzie łatwiej rozmrażać i zjeść. Nie zapomnij opisać opakowania. Podaj, co jest mrożone (np.: pierogi), kiedy zostało wstawione do mrożenia i oszacuj, do kiedy powinno zostać zjedzone. Dzięki temu unikniesz bałaganu w zamrażarce.
Wekowanie jedzenia po świętach
Niektóre dania warto zawekować na później. Wśród nich są gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami lub bigos. W szczególności długo gotowany bigos będzie świetnie smakować. Ponadto barszcz czerwony na zakwasie, zupa grzybowa, gulasze, pieczone mięsa w sosie zasługują na szczególną uwagę. Przed wekowaniem słoiki i pokrywki dokładnie umyj, wyparz w gorącej wodzie lub piekarniku, aby uniknąć rozwoju bakterii. Gotuj słoiki w garnku z wodą przez 20-30 minut lub piecz w piekarniku w 120°C. Trzymaj wekowane potrawy w chłodnym, ciemnym miejscu, np. w spiżarni lub piwnicy.
Kulinaria

Jednak jeśli wiesz, że masz jedzenia za dużo i nie chcesz go dalej jeść, to oddaj go potrzebującym. Rozejrzyj się po sąsiadach, zapytaj znajomych, którzy mogą wskazać osoby, które mają mniej zasobne portfele. Możesz także wstawić dobre jedzenie do tzw. lodówek społecznych, zwanych też jadłodzielniami. Taka żywność powinna być szczelnie zapakowana, np.: w słoiki, opisana i bez widocznych oznak zepsucia.
Mam nadzieję, że te proste zasady ułatwią ci uratowanie jedzenia przed skończeniem w śmietniku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!